Strona głównaAutostop(y)
Bhagavad Gita
Spełnienie życiaSzept BogaKontakt
WYDAWNICTWO TAGORE
Sztuka Inspiracji
Bhagavad Gita

Wydawnictwo BBT
Rok wydania: 1986
Ilość stron: 796
Oprawa twarda

Cena 62 zł


 

Chociaż Bhagavad-gita była wielokrotnie publikowana i jest powszechnie czytana jako osobne dzieło, oryginalnie pojawiła się jako epizod Mahabharaty, epickiej historii w sanskrycie z czasów starożytnych. Mahabharata opowiada o wydarzeniach wiodących do obecnego wieku Kali. To właśnie na początku tego wieku, jakieś pięć tysięcy lat temu, Pan Kryszna przekazał Bhagavad-gitę swemu przyjacielowi i wielbicielowi Ardżunie.
Ich rozmowa — jeden z największych filozoficznych i religijnych dialogów znanych człowiekowi, miała miejsce tuż przed rozpoczęciem walki, wielkiego bratobójczego konfliktu pomiędzy setką synów Dhritarasztry po jednej stronie, a ich kuzynami Pandavami, synami Pandu, po drugiej.

„Gdy opadają mnie wątpliwości, gdy zewsząd przychodzi rozczarowanie i nie widzę już przed sobą choćby promyka nadziei, zwracam się ku Bhagavad-gicie. Odszukuje jakiś podnoszący na duchu werset i on zaraz przywraca mi uśmiech w przytłaczającym mnie smutku. Ci, którzy medytują o Gicie, będą w niej odnajdywać co dzień nową radość i nowe znaczenie".
MOHANDAS K. GANDHI 
Strona głównaAutostop(y)Bhagavad GitaSpełnienie życiaSzept BogaKontakt